Düşün bir işletme kurmak aşamasındasın ne yapacaksın? 5 adım yeter


 

stratejik-planlama-1

Beğendiysen paylaş 🙂 eklemek istediğin bi şey varsa bana yazabilirsin. Başlayalım…

Düşün bir işletme kurmak aşamasındasın. Öncellikle ne yapacaksın? “Ya önce bi başlayalım sonrasını düşünürüz be” diyeceksen hiç başlama 🙂 iflas edersin kardeşim. Çocuk oyuncağına mı benziyor? Belki de çocuk oyuncağı . 5 adım söyleyeceğim ama aramızda kalsın çok gizli 😉

  1. Neyi üreteceksin, satacaksın? eğer bu sorunun cevabını bilmiyorsan, niye başlıyorsunki? Hiç başlama. Ekibin varsa ( mutlaka olmalı)birlikte brainstorming ile kesin olarak bu sorunun yanıtını bulmalısın. Eğer bulduysan 2’e geçelim.
  2. Kime satacaksın,  müşterisi kimdir,  yaşı, gelir düzeyi ne kadar olacak? niye senin ürününü satın almalı? sen kendi ürününü alırmısın? cevaplarını kağıta yaz. Yazmadan diğer adıma geçme. Beklerim seni rahat ol.
  3. Amaç ve hedefleri belirlemelisin. amaç ve hedefler belirmeden neyi ne zaman yapacağını nasıl bileceksin? İşletmenin amaçı net olarak yazılacak. Şirket kurulduktan 1 sene sonra hangi aşamada olacak. Rakiplerini geçebilecekmisin? gelecek 12 ay içerisinde hangi ay ne yapacaksın? satışlar ne kadar olacak. Bunların hepsi belirlenmeli ve yazılmalıdır.
  4. Uygun stratejileri tayin etmelisin. Bir işletme (kurum) kendisinin ve rakiplerinin analizini yaptıktan sonra stratejik görüşlerini değerlendirmeli ve işin amaçlarına ulaşabilmek için bir plan hazırlanmalıdır. Strateji, işletmenin belirtilmiş amaçlarına ulaşabilmek için, yönetimin planladığı aksiyonlar bütünüdür. En son adım kaldı.
  5. Stratejik planı harekete geçirmelisin. Sen, stratejik planı, günlük işler temelinde uygulamaya dönüştürmelisin. Stratejik planı, uygulama planlarına dönüştürmek için,planınyönünü yansıtan politikalar, prosedürler ve bütçe oluşturulmalısın. Bitti arkadaş)

 

Beğendiysen paylaş 🙂 eklemek istediğin bi şey varsa bana yazabilirsin.

 

 

 

 

Bir cavab yazın

Lütfən, şərh yazmaq üçün bu üsullardan birini seçərək daxil olun:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google foto

Google hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.